Coton de Tuléar

Plemeno Coton de Tuléar pochází z Madagaskaru.Tuléar se jmenovalo malé přístavní městečko na jižním cípu ostrova.Historicky se příchod cotonů na Madagaskar datuje přibližně do 15. století. Lodě kolem Madagaskaru často projížděly ze Západní Indie do Mozambiku a jednoho dne tato loď ztroskotala právě poblíž Tuléaru. Tuto nešťastnou událost prý přežili právě tito malí bílí pejsci, kteří jsou pokládáni za předchůdce cotonků . 

Po ztroskotání se usadili na ostrově, zdivočeli a částečně se smísili se zdejšími psy. A právě plemeno Coton de Tuléar je pravděpodobně výsledkem tohoto mísení. Ze stejného důvodu se zřejmě některá štěňátka rodí s tmavými znaky, které později blednou do bílé nebo béžové barvy.

Původní obyvatelé Madagaskaru si tyto malé psy zamilovali a domestikovali. Dokonce je darovali madagaskarskému králi, na jehož dvoře se díky své okouzlující osobnosti a roztomilému vzhledu stali velmi oblíbenými společníky. Po dlouhou řadu let byl poté chov těchto psíků povolen pouze šlechtě.

Na přelomu století kouzlo cotonků objevili i francoužší kolonizátoři. Plemeno bylo uznáno v roce 1971, kdy bylo několik zástupců tohoto plemene převezeno do Francie. Od té doby se těší oblibě ve stále větším počtu zemí.

Povaha

Cotonek je malý společenský pejsek, jehož srst, jak již název napovídá, je bavlníkové struktury. Pro jeho povahové vlastnosti je využíván pro různorodé účely - canisterapii, agility, dogdancing. Další jeho vlastností je, že miluje celou rodinu bez rozdílu - děti, starší, mladší, střední, malí, velký, tlustý, hubený..., ke každému se chová stejně přívětivě a každého nadšeně vítá... Pokud vycítí, že jste smutní, ihned se Vás snaží rozveselit. Je to velmi živý, inteligentní pejsek, kterého pokud poznáte, tak se do něj ihned zamilujete...

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode